Minden információ az ECDL-ről - Felkészülés az ECDL vizsgára - ECDL bizonyítványok - Követelmények
Iskolánkban Európai Számítógép-használói jogosítvány (European Computer Driving Licence, azaz ECDL) szerezhető.
ECDL tanfolyamok
Iskolánkban lehetőség van arra, hogy a bizonyítvány megszerzéséhez szükséges tudást tanfolyam keretében sajátítsák el a tanulók, de a szükséges ismeretek egyéni felkészüléssel is megszerezhetőek.
ECDL tanfolyammal kapcsolatos ügyben Erőss Valéria tanárnőt kell keresni. Telefonszáma: +36(20)920-3556.
Jelentkezés ECDL vizsgára
Vizsgaidőpontot Erőss Valéria tanárnőnél kell kérni a vizsga tervezett időpontja előtt legalább két héttel. A tanárnő telefonszáma: +36(20)920-3556. A vizsgadíjat a B020-as irodában kell befizetni.
Az ECDL vizsgákról
Ez a jogosítvány Európa legtöbb országában, így hazánkban is az informatikai tudás legmegbízhatóbb fokmérőjévé vált. A vizsgarendszer az Európai Unió egyre jelentősebb támogatását élvezi, az állam által elismert bizonyítvány. Álláskeresésnél ajánlólevélként szolgál, mert a munkáltató biztos lehet abban, hogy a bizonyítvány mögött biztos tudás áll.
Az alábbi modulokból kell vizsgázni
- Számítógépes alapismeretek
- Szövegszerkesztés
- Táblázatkezelés
- Adatbázis-kezelés
- Prezentáció
- Online alapismeretek
- Képszerkesztés
- Webszerkesztés
A modulvizsgák három éven belül tetszés szerint letehetők.
A bizonyítványt korra és iskolai végzettségre való tekintet nélkül bárki megszerezheti.
ECDL Base
Az ECDL Base lényege, hogy az ECDL végbizonyítvány megszerzéséhez szükséges 7 modul helyett kezdetként elegendő 4 modulvizsgát tenni ahhoz, hogy bárki - továbbra is korra és iskolai végzettségre való tekintet nélkül - hozzájuthasson első, az informatikai írástudást igazoló nemzetközi bizonyítványához. Mindezek után még mindig nyitva áll az út a teljes bizonyítvány megszerzéséhez.
Az ECDL Base moduljai
- Számítógépes alapismeretek
- Szövegszerkesztés
- Online alapismeretek
Egy szabadon választott modul az alábbiak közül
- Táblázatkezelés
- Adatbázis-kezelés
- Prezentáció
- Képszerkesztés
- Webszerkesztés
- IT Biztonság
- IKT Pedagógusoknak
ECDL Standard
Az ECDL Standard megszerzéséhez 4 kötelező és 3 szabadon választott vizsgát kell tenni. A szabadon választható modulok között szerepel a két új kedvenc, a Képszerkesztés és a Webszerkesztés is.
A magyar kezdeményezésre az ECDL Alapítvánnyal együttműködésben kidolgozott ECDL Standard lényege, hogy a csatlakozó vizsgaközpontoknál a hagyományos modulok mellett ugyanazért a regisztrációs díjért a Képszerkesztés és Webszerkesztés modulokból is lehet vizsgázni, ugyanakkor elhagyhatóvá válik néhány eddig kötelező modul.
ECDL bizonyítvány továbbra is 7 sikeres vizsga teljesítéséért jár. A változás annyi, hogy ezentúl a jelenlegi 7 kötelező modul helyett 4 modul teljesítendő kötelezően:
- Számítógépes alapismeretek
- Szövegszerkesztés
- Táblázatkezelés
- Online alapismeretek
Három szabadon választott modul az alábbiak közül:
- Adatbázis-kezelés
- Prezentáció
- Képszerkesztés
- Webszerkesztés
- IT Biztonság
- IKT Pedagógusoknak
Mindez azt jelenti, hogy
- az eddig külön bizonyítványként megszerezhető Képszerkesztés és Webszerkesztés modulok bekerültek a "standard" modulok közé, ugyanakkor elhagyható akár kettő is az eddig kötelező modulok közül;
- a jelenlegi 7 modul mellett kitartókat nem éri hátrány, hiszen a szabadon választható modulok közül "visszaválaszthatók" az eredeti modulok is;
- a 7 vizsga után fennmaradó két modulból is lehet vizsgázni, ez esetben a sikeres vizsga után az adott modulból önálló bizonyítvány jár, ahogyan az eddig is a Képszerkesztés, a Webszerkesztés (és a Standard verziót nem érintő, tehát továbbra is önálló fakultatív modulként szereplő CAD) esetében működött.
- Az ECDL Base változatlanul a három kötelező modulból (számítógépes alapismeretek, szövegszerkesztés, illetve online alapismeretek) áll, azonban az egy szabadon választható vizsgamodul lehet akár a Képszerkesztés, akár a Webszerkesztés.
- Az ECDL Standard nem érinti a jelenleg vizsgamentességgel bizonyítványt kapókat, tehát pl. az érettségizők és OKJ-sek az érvényben lévő rendeletek értelmében továbbra is a hagyományos bizonyítványt kapják.
- Akinek még nincs ECDL-je, de már van Képszerkesztés és/vagy Webszerkesztés bizonyítványa, annak számára az ECDL Standard bizonyítványhoz ezekből a modulokból mentesség adható.
Képszerkesztés - fakultatív modul
Az ECDL Alapítvány által akkreditált, magyar fejlesztésű Képszerkesztés (ImageMaker) egy új, önálló bizonyítvány, ami a digitális fényképek számítógépes feldolgozásával kapcsolatos ismereteket igazolja, így ideális a középiskolás diákok, egyetemisták, kisvállalkozások, közösségi csoportok és egyének számára egyaránt. A modulhoz nemzetközileg akkreditált tankönyv is tartozik.
Az EDCL Képszerkesztés modul kifejezetten azoknak szól, akik a digitális képalkotás készségét a napi gyakorlat szintjén szeretnék elsajátítani. Vizsgázni az erre kijelölt ECDL-vizsgaközpontoknál lehet.
Az ECDL képszerkesztés bizonyítvány igazolja, hogy a vizsgázó
- tisztában van a digitális képszerkesztés főbb alapfogalmaival
- ért és használ valamilyen digitális képszerkesztő alkalmazást
- tud képeket letölteni, elmenteni, és szerkeszteni.
- tud képeket szerkeszteni szövegformázás, filterek, rajzolási és festő eszközök használatával
- tud előkészíteni képeket nyomtatásra, vagy a weben való közzétételre.
Webkezdő - fakultatív modul
Az ECDL Alapítvány által kifejlesztett ECDL Webkezdő (Webstarter) megszerzésével mindazt a tudást igazolja, ami egy egyszerűbb honlap tervezéséhez, létrehozásához és fenntartásához szükséges.
Az ECDL Webkezdő tehát elsősorban középiskolás diákok, kisebb vállalkozások, és egyének számára nyújt jól használható, könnyen elsajátítható webes ismereteket.
Az ECDL Webkezdő modul igazolja, hogy a vizsgázó:
- tisztában van a weblap-készítés alapfogalmaival
- rendelkezik a szükséges és alapvető ismeretekkel egy Weboldal létrehozásához
- ismeri, érti a HTML alapvető elveit
- képes egyszerűbb HTML kódot írni
- képes Web-szerkesztő program segítségével weboldalakat, táblázatokat és űrlapokat létrehozni, valamint kereteket és szövegformázást alkalmazni
- tud képekkel dolgozni egy weboldalon
- képes egy weboldalt közzé tenni, feltenni a világhálóra
- fel tudja mérni a weboldalak biztonsági kockázatait, és tisztában van az internet jogi kérdéseivel is.